Kategoriler
 

İkaz Yeleği Nedir?

İkaz Yeleği Nedir?

Günümüzde işçi ölümleri ölüm olayları içerisinde oldukça büyük oranda yer almaktadır. Bu ölümle sonuçlanan işçi kazalarının önüne geçebilmek adına yüzlerce önlem alınmaktadır.  İkaz yelekleri işte bu ölümlerin önüne geçebilmek için tasarlanan ürünlerden biridir. Ayrıca ikaz yelekleri tehlikeli işlerde çalışan güvenlik görevlileri, doğal afet sırasında çalışma yapan görevliler tarafından da giyilmektedir. Bu yeleğin özelliği gündüz fosforlu renginden dolayı gece de reflektörler sayesinde çalışanların rahatça fark edilmesini sağlamaktadır. Sarı, turuncu, kırmızı, mavi, yeşil olmak üzere farklı renk seçeneklerine sahiptir. İkaz yeleğinin temel işlevi üzerinde bulunduğu kişinin gece gündüz fark edilmesini sağlamak ve tehlikeli durumlara maruz kalmasını engellemektir.

İkaz yeleklerinin genel özelliği aynı olmakla birlikte kullanım alanına göre ve kullanıldığı mevsime göre özellikleri değişmektedir. Bu yeleklerin reflektörleri şerit halinde üretilenler olduğu gibi kendinden reflektörlü kumaşlardan yapılanlar da vardır. Kendinden reflektörlü kumaştan yapılan yeleklerin fark edilmelerinin daha yüksek oranda olduğu belirlenmiştir. İkaz yeleği kullanmak kanunla zorunlu hale getirilmiştir. İş güvenliği konusunda alınması gereken önlemlerden sadece biri olan ikaz yeleği fiyatları yeleğin kumaşının kalitesine ve ürünün ayrıntılarının ve dikişlerinin durumuna göre değişmektedir. İş yeri sahiplerinin ve yönetici konumunda olan kişilerin ikaz yeleğinin giyilmesi konusunda hassas davranmaları gerekmektedir. Can güvenliği söz konusu olduğu için bu yeleklerin giyilmesi önemsenmektedir.

İkaz Yeleği Nerelerde Kullanılır ve İşlevleri Nelerdir?

Son dönemlerde ikaz yeleği imalatı ve kullanım alanı oldukça artmıştır. Polisler, ambulans görevlileri, acil serviste çalışanlar, güvenlik görevlileri, itfaiyeciler, acil kurtarma görevinde bulunanlar, yol çalışması yapan görevliler, şantiyelerde çalışan işçiler ve yöneticiler ikaz yeleği giymesi gereken çalışanlardır.  Bunun yanında gece görevi yapan muhabirler ve gece temizlik işi yapan görevliler de ikaz yeleği kullanmaktadırlar. İkaz yeleklerinde meslek olarak kullanım zorunluluğunun olmasının yanında can güvenliği sağlamak amacıyla kullanım alanları yaygınlaşmıştır.

Motosiklet ve bisiklet sürücüleri trafikte can güvenliği en tehlikede olan sürücülerdir. Bu sebeple motosiklet ve bisiklet sürücüleri özellikle gece trafikte ikaz yeleği giyerlerse çok daha çabuk fark edilirler ve can güvenlikleri sağlanmış olur. Otoban veya trafiğin yoğun olduğu yollarda yayaların kullanmaya başlaması ile ikaz yeleklerinin kullanım alanları yaygınlaşmıştır.  Yapılan araştırmada trafik polislerinin görev sırasında ikaz yeleği kullanım zorunluluğu getirilmesi ile % 99 oranında can güvenliği sağladığı belirlenmiştir. Özellikle son dönemde şantiyelerde işçi kazalarının çok fazla olması sebebiyle ikaz yelekleri kullanımında zorunluluk getirilmiştir. Çalışmalar sırasında işçiler ve yöneticiler bu yeleği giydiklerinde iş makineleri bu kişileri daha rahat fark ettiğinden iş kazası oranı ve ölüm oranları düşmektedir.

İkaz Yeleğinin İmalatı ve Fiyatları

İkaz yeleği imalatı özel olarak yapılan tasarımlar sonunda gerçekleştirilmektedir. Bu yeleklerin kalitesi değişmektedir. İkaz yeleklerinin genel özelliği renklerinin dikkat çekici olması, karanlıkta reflektörleri sebebiyle parlaması ve dikkat çekmesidir.  Bu yeleklerin kumaşları oldukça rahat ve yumuşak bir özelliğe sahiptir. Ayrıca bu yeleklerin kumaşları yıkanıp tekrar tekrar giyilebilecek özelliktedir.  İkaz yeleklerinin en önemli özelliği yelek üzerinde bulunan reflektör bantlarıdır. Bu bantlar yeleklerde asıl dikkati çeken bölümlerdir. Bu bantlar ne kadar kaliteliyse ve parlıyorsa o kadar iyi demektir. İkaz yelekleri polyesterden üretilmektedir.

Polyester hafif, yıkanabilen ve çabuk kuruyan aynı zamanda da ütüye gerek olmadan kullanılabilen bir kumaştır.  Bu yeleklerin pratik kullanımı zor şartlarda çalışan kişiler için oldukça önemli özelliklerdir. İkaz yeleklerinde farklı renklerde üretim yapılmakla birlikte en çok kullanılan renkler sarı ve turuncu renklerdir. Bu açık renk tonları daha çabuk fark edildiği için daha fazla üretilmekte ve kullanılmaktadır.  Beden olarak bakıldığında ikaz yelekleri her bedene uygun şekilde üretilmektedir.

Tasarım sırasında bu yeleklerin kullanıcının hareketlerinin kısıtlamamasına dikkat edilerek oldukça rahat yelekler üretilmektedir. Ayrıca bu yeleklerde yeleğin ön kısmına veya arka kısmına kurumun veya şirketin adı basılmaktadır. Bu baskı sırasında baskının çok büyük olmamasına ve yeleği kaplamamasına dikkat edilmelidir.  Bu ürünlerin kullanımı toplumun gelişmişlik düzeyini göstermektedir. Çünkü bu yelekler can güvenliği için kullanılmaktadır. Can güvenliği ise ancak gelişmiş toplumlarda önemsenir. İkaz yeleklerinde kaliteye göre fiyatlar da değişmektedir. En ucuz ikaz yelekleri konusunda şunu söylemek mümkündür. Hiç kullanmamaktansa ucuz da olsa bir ikaz yeleği kullanmak iyidir.

is Elbiseleri ve isguvenlik Malzemeleri is elbiseleri is Guvenlik Malzemeleri Online Satis Magazasi

Telif Hakkı © 2019. Tüm Hakları Saklıdır. Dijital Pazarlama Ajansı

HaberlerHaberler