Kategoriler
 

İş Elbiseleri ve Özellikleri

İş Elbiseleri  ve Özellikleri

Çalışma hayatında işyerlerinde çalışanlar çok farklı tehlikelere maruz kalmaktadır. Bu tehlikeler işyerinin özelliklerine göre değişmektedir.  Kanunen işyeri sahibi çalışanlarının her türlü güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Bu sebeple çalışanların çalışırken hem rahat olmaları için hem de güvenli çalışmaları için iş elbisesi üretilmektedir. Bu elbiseler çalışma ortamına ve mevsime göre farklılıklar göstermektedir.  Bu sebeple aynı çalışma ortamında farklı iş kıyafeti giyilmesi veya havanın durumuna göre üst üste elbise giyilmesi gerekebilmektedir. Bu kıyafetlerin kaliteli olması ve kullanım sırasında pratik olması da elbise seçiminde önemli noktalardan bazılarıdır.

Çalışma ortamında iş elbisesi seçiminde en önemli ve ilk özellik ise çalışanın güvenliğini sağlamasıdır. Bu kıyafetlerden bazıları tulumlar, önlükler, montlar, kolluklar, ikaz yelekleri gibi kıyafetlerdir. Bu elbiseler yapılan işin ağırlığına ve çalışanın zarar göreceği noktalar belirlenerek seçilmelidir. İş kıyafetleri kullanımı çalışanların ve işverenin üzerinde hassasiyetle durması gereken kıyafetlerdir. Bu kıyafetlerin kullanılması sağlık açısından önem taşımaktadır.

İş Elbisesi Seçiminde ve Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 Çalışma ortamlarında insanların sağlığını tehdit eden pek çok durum söz konusu olabiliyor. Bu dışarıda ve gece çalışanlar için ikaz yeleklerinin giyilmesini, tehlikeli madde ile yüksek sıcaklıktaki maddelerle uğraşanlar için kalın ve dayanıklı kıyafetler, su ile uğraşanlar için su geçirmez elbiseler giyilmesi gerekmektedir. İş ortamının risk analizi yapıldıktan sonra çalışma ortamında ne tür bir kıyafetin çalışanları koruyacağı iş ve işçi güvenliği uzmanları tarafından belirlenir. Belirlenen bu kıyafetin alınması işverenin sorumluluğundadır. İş elbisesi giyilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Çalışanlar bu kıyafeti giymekle yükümlü işveren d bunu kontrol etmekle sorumludur.  Bu kıyafetlerin kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Öncelikle işyerinde çalışma yaparken meydana gelebilecek kazalardan korunmak için giyilen ceket, pantolon, iş tulumu gibi elbiseler iş elbiseleridir. Çalışma ortamında yanma veya parlama tehlikesi olan işlerde çalışanlar ateşe dayanıklı yanmayan giyecekler kullanılmalıdır. Kimyasal maddelerle uğraşılan işyerlerinde aside ve diğer zararlı kimyasal maddelere dayanıklı önlük, ceket ve pantolon giyilmelidir. Şantiye veya atölyelerde çalışanlar iş elbisesi giyerler. Özellikle dışarıda ve gece çalışanlar için ikaz yeleği veya elbisesi giyilmelidir. İş kıyafetleri hazırlanırken işçi tulumu ve pantolonlarda paçaların içine malzeme girmesin diye duble paça yapılmaz. Yine tulumlarda ve ceketlerde yakalar, kol ağızları çalışanın içine malzeme girmesin diye kapalı yapılır. Ayrıca tulum ve ceketlerde cepler torba şeklinde tasarlanmaz.

İş Elbisesi Çeşitleri

İş elbiseleri çalışanların sağlıklı çalışmalarına fırsat verecek şekilde tasarlanan ürünlerdir. Özellikle son dönemlerde iş ve işçi güvenliği konusunda yapılan çalışmaların sonucu olarak bu konuda yepyeni bir sektör oluşmaya başlamıştır.  Çalışma ortamlarında çalışanların sağlığı devlet kontrolünde ve işverenin desteğiyle sağlanmaktadır. İşveren işlettiği ortamın çalışanlar için ne tür tehlikeler oluşturduğunu belirlemeli ve bu tehlikeleri bertaraf etme adına da işçi güvenliği uzmanlarından destek alarak tedbirler almalıdır. Bu konuda iş kıyafetleri tasarımı ve üretimi yapan bir sektör ortaya çıkmıştır. Bu üretimi yapan firmalar farklı seçenekler oluşturarak işverenlere sunmaktadır. İşverenler ise kendi işyerleri için en güvenli olan kıyafetleri seçerek çalışanlarının giymesini sağlamaktadırlar. Bu ürünler tek tek ürünler halinde satılabildiği gibi kombine şekilde de satışa sunulmaktadır. Tek pantolon, ceket, tulum, önlük şeklinde satılabilmektedir. Bunun dışında çalışanın yıl boyu her mevsim şartına uygun olarak farklı farklı giyebileceği set halinde kıyafetler de hazırlanmaktadır.

Soğuk havalarda daha kalın malzemeden üretilen kıyafet ile üzerine mont veya polar giyilebilmektedir. Sıcak havalarda ise terletmeyen ve hava alan kıyafetler çalışanlara verilmektedir.  Bunun yanında çok özel tasarımlar da bulunmaktadır. Bu tasarımlar içinde kapişonlu koruyucu tulum,  soğuk hava tulumu, reflektörlü tulum gibi özel tasarım iş kıyafetleri de bulunmaktadır.  Bu özel tasarım kıyafetler çalışma ortamının özelliğine ve durumuna göre tasarlanmaktadır. Bu kıyafetleri giyme konusunda işçilerin de işverenlerin de hassas davranması iş kazalarında zarar görmeyi engelleyecek ve sağlıklı çalışma ortamlarında verimli işler ortaya konulacaktır. Çalışma ortamlarındaki kazaların azalması ve kazalar sonucunda ölümlerin azalması gelişmiş bir ülkenin özellikleri arasındadır. İnsan sağlığının önemsenmesi ve bu konuda tedbirler alınması insana verilen önemin artması gelişmiş toplumlarda bulunan özelliklerdir. Bu sebeple iş yerlerinde çalışanların uygun kıyafet giymeleri önemsenmelidir. 

is Elbiseleri ve isguvenlik Malzemeleri is elbiseleri is Guvenlik Malzemeleri Online Satis Magazasi

Telif Hakkı © 2019. Tüm Hakları Saklıdır. Dijital Pazarlama Ajansı

HaberlerHaberler