Kategoriler
 

İşçi Bareti Nedir?

İşçi Bareti Nedir?

İşçi bareti, işyerlerinde çalışma esnasında güvenliğin sağlanabilmesi amacıyla kişisel koruyucu donanım malzemeleri arasında yer almaktadır. Meydana gelebilecek iş kazalarının önlenmesi ve kaza esnasında oluşabilecek hasarın en aza indirilebilmesi için kişisel koruyucu donanımlar kullanılması gerekmektedir. Çalışanların iş güvenliğinin sağlanması hususu işverenlerin sorumluluğu altında olan bir konudur. Firmamız iş güvenliği açısından en yeni donanım özelliklerine sahip olan işçi bareti ürünlerini müşterilerine sunmaktadır. Yıllar boyunca elde etmiş olduğumuz tecrübemizi iş güvenliği alanına yoğunlaştıran firmamız son derece modern ve kullanışlı işçi baretlerini müşterileriyle buluşturmaktadır. Bu doğrultuda maruz kalınabilecek kazalardan en çok etkilenmesi muhtemel olan başın korunması ayrı bir öneme haizdir. Baş bölgesini korumak amacıyla kullanılan baretlerde bu noktada çok önem arz etmektedir. Çalışan kişilerin herhangi bir kaza anında maruz kalabileceği darbelere, cisim düşmesine ve alçak gerilimde temas anında elektrik çarpmalarına karşı başı koruyan güvenlik şapkaları baret isimlendirilmektedir.

Firmamız işçi bareti temini noktasında önemli bir sorumluluğu yerine getiren bir firmadır. İşçi baretleri, başı; vurma riskine karşı, yukarıdan düşebilecek nesnelere karşı ve düşme sonucunda oluşabilecek risklere karşı koruyan bir aparattır. Her ne kadar başa düşebilecek ağır cisimlere karşı koruyucu olarak düşünülse de ultraviyole ışınları, elektrik çarpmaları ve kötü hava koşullarına karşı da korumaktadır. İş güvenliği açısından baretlere başka ürünlerin de eklendiği durumlarda görülmektedir. Kulakları gürültüden korumak amacıyla kullanılan kulak koruyucuları barete eklenen bir aparattır. Aynı zamanda kendinden baş koruyucu ekipmanlı; gözlüklü baret, yüz koruyuculu baret, kulak koruyuculu baret gibi modeller bulunmaktadır. Farklı iş kolları için üzerine lamba takılmış baret modelleri de vardır. Lambalı işçi baret modelleri baretin üst orta kısmına monte edilmiş bir lambadan oluşur.

İş güvenliği açısından bu kadar önemli bir ekipman olan baretlerin tasarımı ve teknik özellikleri nasıl olması gerektiğini maddeler halinde sıralayacak olursak;

·Baretler abs plastik ya da polietilenden üretilmektedir. Dış kabuk kısımları dayanıklı ve sağlam malzemelerden yapılmaktadır.

·Baretin siperliği, minimum 4 cm, maksimum 5 cm olup, gövde ile açı görüşü engellemeyecek şekle yapılıyor.

·İş güvenliği bareti ısıya, neme, tere, aside, elektriğe ve yağ gibi unsurlara karşı dayanıklı kaliteli malzemelerden imal edilmektedir.

·Sıcak hava koşulları için ter bantları bulunur. Çıkarılıp takılabilme özelliğine sahip olan Ter bantları, ihtiyaç durumunda takılabiliyor.

·Üzerinde yağmurlu hava koşullarına karşı yağmur kanalı bulunur. Bu sayede hem yağmurdan yüzü korur hem de daha rahat çalışma olanağı sağlar.

·Hava alma performansı yüksek şekilde tasarlanan 3m baret ve portwest baretlerinin çene kayışı da ayarlanabilir özelliğe sahiptir.

Her detay ayrıntılı bir şekilde düşünüldüğü baretler, eğik çalışılması durunda düşmeyecek donanıma sahiptir. Firmamızın müşterilerinin kullanımına sunmuş olduğu baretler, gerek iş güvenliği açısından gerekse kullanım özelliği açısından tam not almış ürünlerdir.

İşçinin baret takmaması durumunda oluşabilecek zararların önlenebilmesi için bilinçlendirme çalışmaları yapılmalıdır. Neden baret kullanılması gerektiğine dair aşağıdaki maddeler işçilere anlatılmalıdır:

·Çalışırken uzun saçların statik elektrik tesiri ile dağılarak makinenin dönen kısmına sarılması nedeniyle oluşabilecek kazaların önlenmesini sağlar.

·Çalışırken başın sağa veya sola hareketi nedeniyle sert ve keskin kısımlara başın çarpması ile meydana gelebilecek kazalardan korur.

·Fırlayan veya yukarıdan baş üzerine düşen ağır malzemelerin baş kısmını yaralanmalardan korur.

·Alçak gerilimli elektrik çarpmalarına karşı başı korur.

Baret 50 Hz.’ lik 20.000 V.’ luk gerilime, 3 dakika dayanabilecek yalıtkanlığa sahip olmalıdır. Bu doğrultuda firmamızın envanterinde bulunan baretlerin iş güvenliği hususundaki tüm donanımsal özellikleri barındırdığı bilinmektedir.

İşçi bareti ne renk olmalıdır? Sorusu da önemli bir sorudur. Baretlerde her renk farklı bir personeli ifade eder. Genel kullanım amaçlı iş güvenliği baretleri EN 397 standardına uygun olmalıdır. Baretlerde her renk farklı bir personeli ifade etmektedir. Yönetimsel ve kullanım açısından baret renkleri ve anlamları aşağıdaki gibidir:

·Beyaz baret yöneticiler, ziyaretçiler ve mimar, mühendis, tekniker içindir.

·Sarı baret işçiler içindir.

·Mavi baret bakım grubu ve formenler içindir.

·Turuncu baret ustabaşı içindir.

·Yeşil baret sağlık personeli içindir.

·Kırmızı baret iş güvenliği, yangın, savunma personeli ve kalite kontrol ekipleri içindir.

Firmamız bünyesinde müşterilerimizin renk taleplerine karşılık verebilecek alternatif seçenekler bulunmaktadır. İşçi bareti fiyatları söz konusu olduğunda firmamızın uygun fiyatlı oluşu ön plana çıkmaktadır. Bu durumun oluşmasında ise firmamızın yüklü alımlar yaparak uygun fiyatlı olarak baret ürünlerini tedarik edebilmesi etkili olmaktadır. Bu noktada hem uygun fiyatlı hem de kaliteli işçi bareti ürünlerini firmamızdan temin etmeniz mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra müşteri memnuniyeti odaklı bir çalışma prensibine sahip olan firmamız, müşterilerimize kredi kartına 9 taksit seçeneği de sunmaktadır. 

is Elbiseleri ve isguvenlik Malzemeleri is elbiseleri is Guvenlik Malzemeleri Online Satis Magazasi

Telif Hakkı © 2019. Tüm Hakları Saklıdır. Dijital Pazarlama Ajansı

HaberlerHaberler